Veľvyslanectvá a konzuláty
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska a teda aj Európskej únie. Platia tu všetky pravidlá napríklad o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, právnej a policajnej pomoci občanom EÚ, ako v ostatných krajinách EÚ. Napriek tomu je dôležité poznať adresu svojho materského veľvyslanectva, prípadne konzulátu v Španielsku a naopak. Perfektné vyhľadávanie nájdete na stránke GOABROAD.
Oblečenie
V lete aj v zime vystačíte so vzdušným letným oblečením; iba večer a pri silnom vetre sa vám bude hodiť teplejšie oblečenie alebo bunda. Aj pri nižších teplotách by ste nemali podceňovať silu slnečných lúčov - účinná ochrana proti slnku patrí na Kanárskych ostrovoch k úplnej nevyhnutnosti.
V lepších hoteloch sa kladie dôraz na etiketu stolovania, zvlášť večer sa odporúča decentné, elegantné oblečenie; to isté platí v noblesných reštauráciách alebo pri rôznych kultúrnych akciách.
Vo vyšších polohách (od 500 m až cez 1500 m) sa musí samozrejme stále počítať s možnosťou zrážok a tiež s nižším teplotami (až o 10°C menej oproti pobrežiu). Tu sa vám zíde pršiplášť a nejaký tenší sveter.
Mena
Na Tenerife ako aj v celom Španielsku sa používa Euro (EUR). Cestovné šeky si môžete vymeniť v každej banke. Kreditné karty sa prijímajú takmer všade.
Banky
Banky majú otvorené Po - Pia od 9 do 14. V zime a v dobe karnevalu aj dlhšie.
Kreditné karty sa prijímajú všade, bankomaty nájdete skoro vo všetkých obciach.
Pri strate šeku alebo kreditnej karty by ste ich mali okamžite zablokovať.
Čas
Na Tenerife platí západoeurópsky čas, ktorý sa od stredoeurópskeho líši o mínus jednu hodinu, čiže GMT+0.
Elektrický prúd
V turistických centrách sa bežne používajú eurozásuvky, elektrický prúd má napätie 220V. Na niektorých odľahlejších miestach je možné naraziť na striedavý prúd o napätí od 110V do 125V.
Fotografovanie
Vo všetkých turistických centrách a väčších obciach je bežne k dostaniu širšia ponuka fotografického tovaru, za trošku nižšie ceny ako v strednej Európe.
Kúpanie
Kúpanie v opustených zátokách môže byť veľmi nebezpečné (silné prúdy, často aj veľmi ostré skaliská). Mali by ste si zapamätať, že pláže na severnej a západnej strane ostrova sú spravidla viac zradné ako pláže na strane južnej a juhovýchodnej.
Na kontrolovaných plážach sa vlajočkami signalizuje, či je kúpanie zakázané (červená vlajka), či je odporúčané iba skúseným plavcom (žltá vlajka) alebo je bez obmedzení pre každého (zelená vlajka). Veľmi čisté pláže sa označujú modrou vlajkou, prepožičanou od Európskej únie. Ako na čiernom piesku, ktorý môže byť niekedy od slnka pekelne rozpálený, tak aj na kamenistých vstupoch do vody sa oplatí používať topánky. Ochrana proti slnku je úplnou nevyhnutnosťou!
Kriminalita
Kanárske ostrovy sa považujú za relatívne bezpečné miesto. K násilným trestným činom dochádza iba veľmi ojedinele, omnoho častejšia však býva tzv. malá kriminalita. V aute odstavenom na nejakom opustenom mieste by ste si rozhodne nemali nič nechávať a otvorením odkladacej priehradky dať každému jasne najavo, že odtiaľto sa nedá nič odniesť. Predovšetkým v rekreačných areáloch by ste si mali všetky cennosti uložiť v hotelových sejfoch.
Zvláštnou kapitolou bývajú bezplatné zájazdy za "veľmi výhodnými nákupmi". Pokiaľ by ste sa chceli do niečoho podobného pustiť, mali by ste si dôkladne overiť kvalitu ponúkaného tovaru a tiež dobre zvážiť, koľko by ste za daný tovar zaplatili doma. V najlepšom prípade dokáže každý takýto "výhodný nákup" iba trochu pokaziť dovolenku.
Pokiaľ sa už na nejakú podobnú akciu vypravíte, mali by ste ihneď zbystriť pozornosť, keď na vás začne obchodník naliehať, aby ste si tovar kúpili čo najrýchlejšie. Seriózni obchodníci ponechávajú zákazníkovi primeraný čas na rozmyslenie, prípadne na konzultácie s dôveryhodným znalcom miestnych pomerov.
Zdravotná starostlivosť / Lekárne
Zdravotná starostlivosť je na ostrove zaistená dobre a tamojšie nemocnice majú európsky štandard. Hotelová recepcia, vedenia zájazdu alebo konzuláty pohotovo poskytujú informácie o najbližšej stanici prvej pomoci alebo lekárskej ordinácii (centro medico). V niektorých (tiež malých) obciach sa nachádzajú stanice prvej pomoci Červeného kríža (Cruz Roja).
Lekárne (farmacias; zelený alebo červené maltézsky kríž na vývesnej tabuli) majú otvorené Po - Pia 9 - 13 a 16 - 20 a v So 9 - 13 hod. V každom väčšom meste má vždy niektorá lekáreň nočnú resp. pohotovostnú službu (Farmacia de Guardia). Príslušné adresy sú uvedené v každej lekárni na nástenke. Vďaka dobrým hygienickým pomerom tu návštevníci zriedkakedy ochorejú pri príchode. Každý návštevník by mal dať svojmu telu poskytnúť istú dobu na prispôsobenie odlišným podmienkam, tzn. v prvých dňoch radšej obmedzte námahu, konzumujte ľahké jedlá a prijímajte veľa tekutín, avšak alkohol iba s mierou (alebo radšej vôbec nie). Vyhýbať by ste sa mali nadmernému opaľovaniu bez použitia ochranného krému s vysokým ochranným faktorom. Voda z vodovodov je určite vhodná na čistenie zubov, pre vysoký obsah pridávaného fluóru však nie je vhodná na konzumáciu.
Otváracie hodiny
Otváracie hodiny v obchodoch nie sú jednotné, väčšina obchodov má však otvorené Po - Pia od 9 do 13 a od 16.30 do 19.30, So od 9 - 14 hod. V rekreačných centrách sú otváracie hodiny pružné, niektoré obchody sú otvorené aj v nedeľu.
Najluxusnejší obchodný dom EL CORTE INGLÉS má otvorené od pondelka do soboty od 10 hodiny do 21 hodiny.
Pošta
Všetky pošty majú otvorené Po - So od 9 do 13 hod. Vo veľkých mestách majú hlavné pošty otvorené aj poobede, niektoré sú dokonca otvorené 24 hodín.
Prepitné
V baroch a reštauráciách je poplatok za obsluhu započítaný už v cene, avšak za dobré služby býva zvykom pridať prepitné cca. 10%. V hoteloch sa obvykle dáva vrátnikovi a chyžnej primeraná čiastka (ako "všimné"), to isté platí pre všetky poskytované nie celkom bežné služby. Taktiež taxikári očakávajú prepitné vo výške cca. 10% z celkovej sumy. Mimo turistických centier býva poskytnutá pomoc aj nezištne ešte stále dosť často.
Sviatky
Oficiálne sviatky:
1. január (Nový rok / Aňo Nuevo)
6. január (sv. Troch kráľov / Los Reyes)
19. marca (sv. Jozef / San José)
1. máj (Sviatok práce / Día del Trabajo)
30. mája (Kanársky deň / Día de Canarias)
25. júla (sv. Jakuba / Santiago)
15. augusta (Nanebovstúpenie Panny Márie / Asunción)
12. október (Hispánsky deň / Día de la Hispanidad)
1. november (Všetkých svätých / Todos los Santos)
6. december (Deň ústavy / Día de la Constitución)
8. december (Nepoškvrnené počatie / Immaculada Concepción)
25. december (Vianoce / Navidad).
Telekomunikácie
Do zahraničia je možné volať priamo (bez spojovateľky) z telefónnych automatov s označením internacional alebo interurbana, ktoré bývajú buď mincové alebo na telefónne karty. Tarjetas telefónicas (telefónne karty) sa predávajú na poštách, v novinových stánkoch alebo v obchodoch so suvenírmi. V turistických strediskách sa dá z verejných telefónnych ústrední volať aj bez mincí alebo telefónnej karty, ale nakoniec je potrebné uhradiť pretelefonovanú čiastku uvedenú na počítadle.
Predvoľba pri hovoroch zo Španielska do zahraničia je +(00). Po zaznení oznamovacieho tónu sa musí vytočiť číslo volanej krajiny (421 pre Slovensko), následne národné smerové číslo (UTO) bez začiatočnej nuly a nakoniec účastnícke telefónne číslo volaného.
Pri telefonovaní na ostrove nie je potrebné vytáčať žiadnu predvoľbu, pretože tá (922) už je obsiahnutá v čísle každého účastníka na ostrove. Národné telefónne informácie sa dozviete na čísle 003, medzinárodné informácie na čísle 025.
Tiesňové volania
V naliehavých prípadoch môžete zavolať tiesňovú linku 112. Okrem toho môžete priamo kontaktovať prvú pomoc resp. pohotovostného lekára na linke 061, políciu na linke 092 a hasičov na linke 080.
Ubytovanie
Prevažná časť ubytovacích možností na ostrove vychádza z potrieb hromadnej turistiky; počas hlavnej sezóny a počas sviatkov môžu individuálni turisti (prichádzajúci bez rezervácie) naraziť v letoviskách pri zháňaní vhodného a lacného ubytovania na značné problémy. Miestne kancelárie cestovného ruchu vydávajú zoznamy ubytovacích možností spolu s ich popisom a cenami.
Španielske úrady delia hotely, penzióny a apartmány na niekoľko kategórií, pričom hodnotí sa iba podľa ich vnútorného vybavenia. To je tiež dôvod, prečo počet hviezdičiek pri hoteloch resp. kľúčov pri apartmánoch, nemusí vždy úplne vystihovať aj ich celkovú atmosféru a úroveň poskytovaných služieb.
Štátom stanovená kategorizácia hotelov siaha od luxusných (*****) až po jednoduché (*), u apartmánov od vyššej strednej triedy (***) až po jednoduché (*) a penziónov od solídnych rodinných podnikov (**) až po veľmi jednoduché ubytovne (*) s kúpeľňou a WC na poschodí. Turisti, ktorí necestujú s cestovnými kanceláriami (fly and drive) si ľahko nájdu ubytovanie cez vyhľadávače. My odporúčame vyhľadávač BOOKING
Kempovanie nie je na ostrove príliš rozšírené. Na niektorých odľahlejších plážach síce už zdomácnelo divoké stanovanie, to však skôr býva iba akási mlčky trpená výnimka potvrdzujúca pravidlo. Komunálne alebo súkromné kempy mimo vyhradených miest sú vzácne a vo väčšine prípadov nie veľmi lákavé. V chránených prírodných oblastiach je divoké stanovanie úplne zakázané.
Dopravné predpisy
V podstate tu platia rovnaké dopravné pravidlá ako v strednej Európe. Jazdí sa vpravo a bezpečnostné pásy sa musia používať aj v obciach.
Maximálne povolené promile alkoholu v krvi je 0,3 - zvlášť počas sviatkov je potrebné počítať aj v noci s policajnými kontrolami. Na kruhových objazdoch má prednosť vozidlo v kruhovom objazde. Pokiaľ musíte kvôli nejakej prekážke spomaliť alebo zastaviť, upozorníte na túto skutočnosť šoférov za vami ľavým smerovým svetlom alebo vystrčením ľavej ruky z okienka. Pri ceste po neprehľadných horských cestách sa odporúča pred každou zákrutou radšej zatrúbiť.
Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 60 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách prvej triedy 100 km/h a na diaľniciach 120 km/h. Cez víkendy sa na cestách síce objavuje aj dosť "šialených" a sviatočných šoférov, celkovo je však možné povedať, že drvivá väčšina šoférov jazdí ohľaduplne.
Na ostrove je množstvo požičovní aut od celosvetových značiek až po malé lokálne požičovne. Z hľadiska cien a veľkosti siete odporúčame najväčšiu kanársku požičovňu, ktorá je na všetkých ostrovoch CICAR. Cena na jeden deň je od 35 euro, ale už pri troch dňoch sa cena pohybuje od 22 euro za deň.
Súvisiace články:
Základné informácie o investovaní na Tenerife
Letenky, preprava
Kanárska kuchyňa
Prehľad cien na ostrove
S akýmikoľvek otázkami, pripomienkami alebo požiadavkami neváhajte a kontaktujte nás
email: info@sunnytenerife.com
alebo cez kontaktný formulár:
|